Republic of the Philippines
Province of Nueva Ecija
Municipality of Cuyapo
OFFICE OF THE MUNICIPAL MAYOR
HON. FLORIDA P. ESTEBAN, M.D. |
Municipal Mayor |
RONALD M. ESTEBAN, M.D. |
Executive Assistant IV |
SHARON L. BASCOS |
Private Secretary I |
REY F. IGNACIO |
Private Secretary I |
ORLANDO T. FERIA |
Driver II |
RODOLFO M. NOCUM |
Driver II |
JUANITO P. MENDOZA |
Security Agenct II |
CARLITO J. STA. MARIA |
Security Agent I |
DARIO V. MACABONTOC |
Secrueity Agent I |
FEDERICO P. GASPAR, JR. |
Security Agent I |
OFFICE OF THE SANGGUNIANG BAYAN
HON. CINDERELLA E. RAMOS |
Municipal Vice Mayor |
HON. KHEYO R. GINES |
SB Member |
HON.JERRY M. MARCOS |
SB Member |
HON. JOHN PAUL A. CARBONEL |
SB Member |
HON. EDWIN G. MAGAOAY |
SB Member |
HON. JAIME DL. BATAC |
SB Member |
HON. JUNE PAUL A. MENDOZA |
SB Member |
HON. ROMEO DR. CASTELO |
SB Member |
HON. VIRGILIO C. AQUINO |
SB Member |
HON. RONNIE D. ANGEL |
LNB Vice President |
HON. ERNIES DALE C. CARIÑO |
SK Federation President |
EVELYN SANCHEZ |
Private Secretary I |
JOHN ANGELO L. TABITA |
Local Legislative Staff Officer II |
AARON M. ORIO |
Local Legislative Staff Assistant I |
EUGENIO MAGAYAG |
Driver I |
ANTONIO A. FLORES |
Utility Worker II |
OFFICE OF THE SECRETARY TO THE SANGGUNIANG BAYAN
BERNADETTE G. CABERTO |
Sangguniang Bayan Secretary |
MARIVIC V. DELO |
Data Controller III |
RYAN D. CALSO |
Local Legislative Staff Assistant III |
MARICEL G. CASCO |
Clerk III |
ALLAN JOSE E. DERIJE |
Local Legislative Staff Employee II |
OFFICE OF THE MUNICIPAL ADMINISTRATOR
CHARLIE J. RIVERA |
Municipal Administrator |
BENEDICTO G. ALUAD |
Utility Foreman |
DANLOU V. CALUGAY |
Tourism Operations Officer I |
JOSE ROBERTO S. PERALTA |
Labor General Foreman |
JASPER JONN D. YSMAEL |
Youth Development Assistant I |
ARNEL P. GREGANTA |
Utility Worker II |
EMMANUEL M. ILAO |
Utility Worker II |
MARK ANTHONY A. MARCOS |
Data Controller III |
DELIA V. TARUC |
Utility Worker II |
CHRISTIAN A. NOCUM |
Utility Worker I |
OFFICE OF THE MUNICIPAL BUDGET
CAROLINA C. UMIPIG |
Municipal Budget Officer |
JANETTE U. BAUTISTA |
Data Controller IV |
RUSHIEL ANN. C. ABEDOZA |
Utility Worker I |
FREDDIE A. DAGDAG, JR. |
Supply Officer I |
OFFICE OF THE HUMAN RESOURCES MANAGEMENT
CYRIL M. ACAPULCO |
Human Resources Management Officer IV |
MARY GRACE B. TADEO |
HRM Assistant |
OFFICE OF THE MUNICIPAL PLANNING AND DEVELOPMENT
DANILO C. VELASCO |
Municipal Planning & Development Coordinator |
FLORENTINO M. FUNTILLA |
Planning Officer I |
OLIVER JOHN R. LACANLALE |
Project Development Officer I |
PERLITA P. QUIOC |
Data Controller I |
CLARENCE P. SAMBAJON |
Project Development Assistant |
ELLEN G. SILVA |
Zoning Inspector |
JENNIFER R. TOMAS |
Planning Assistant |
FLORO D. YSMAEL |
Statistical Assistant I |
OFFICE OF THE MUNICIPAL ACCOUNTANT
MICHELLE N. BAUTISTA |
Municipal Accountant |
MIA SARRAH C. CLOSA |
Data Controller III |
ROY ALVIN L. CARRASCO |
Data Controller II |
ANGELO ROMMEL P. NIRO |
Clerk I |
IDALIZ M. PASCUA |
Data Controller I |
MA. ARACELI F. ROJAS |
Book Keeper I |
MARK JERVIS L. VALDEZ |
Accounting Clerk I |
CHRISTIANNE P. OCASION |
Utility Worker I |
OFFICE OF THE MUNICIPAL ASSESSOR
CYNTHIA C. PUNZALAN |
Municipal Assessor |
EVELYN D. ABUAN |
Bookbinder II |
NARCISO C. LICO JR. |
Assessment Clerk III |
GILBERT L. RAMOS |
Local Assessment Operation Officer I |
SEGUNDINO C. CASTILLO |
HRMO I |
REMEDIOS L. DATO |
Utility Worker I |
OFFICE OF THE MUNICIPAL TREASURER
EMILIE ROSE P. PARAISO |
Acting Municipal Treasurer I |
ANTONY C. AGPALO |
Revenue Collection Clerk II |
CARLOS P. AGUSTIN |
Revenue Collection Clerk I |
ANTHONY RAYMOND A. AUSTRIA |
Local Revenue Collection Officer III |
RODEO P. BACUD |
Revenue Collection Clerk II |
LARRY G. BUQUEL |
Revenue Collection Clerk I |
ROCKY C. CARIÑO |
Revenue Collection Clerk I |
MARY GRACE S. CORPUZ |
Disbursing Officer I |
KAREN C. DAGDAG |
Revenue Collection Clerk I |
WILFREDO V. DAYAG |
Local Revenue Collection Officer I |
LEA A. LAGUINLIN |
Local Revenue Collection Officer II |
MA. CRISTINA C. LAUYAN |
Revenue Collection Clerk II |
ROSANNA T. MARQUEZ |
Utility Worker II |
FLORANTE A. MERCADO |
Data Controller III |
WARLITO R. MIRANDA, JR. |
Revenue Collection Clerk I |
MICHELLE C. MOISES |
Revenue Collection Clerk III |
JULIEPINE M. NONO |
Local Revenue Collection Officer III |
NORA C. SALVADOR |
Revenue Collection Clerk III |
ROSEMARIE G. SAN MATEO |
Bookbinder III |
FLORPINA T. TADENA |
Utility Worker I |
OFFICE OF THE MUNICIPAL ENGINEER
ENGR. BONIFACIO G. FELIPE JR. |
Municipal Engineer |
SHERMAN R. CANGCO |
ENGINEER II |
JULIS Q. ALBANO |
Draftsman II |
TEOFILO D. BALANGUE, JR. |
Engineering Aide |
BERNARDINE M. DALLO |
Local Assessment Operation Officer I |
NARCISCO T. HIDALGO |
Draftsman I |
OLIVIA S. RAYOPA |
Clerk I |
FULGENCIO Z. ZONIO |
Engineering Assistant |
JUNE V. ABENOJA |
Heavy Equipment Operator I |
VIRGILIO A. CALIBOSO |
Utility Worker I |
PEDRO G. DELOS REYES |
Utility Worker I |
PEDRO N. DELOS REYES |
Utility Worker I |
ENRIQUE D. GUTLAY |
Driver I |
ROBERTO V. NOLASCO |
Utility Worker I |
JOSE A. OLORVIDA, JR. |
Heavy Equipment Operator I |
ARMANDO S. RAMOS |
Heavy Equipment Operator I |
JAYSON D. TORALBA |
Mechanic I |
OFFICE OF THE MUNICIPAL DISASTER RISK REDUCTION & MANAGEMENT
MELANIO G. SUMANGIL |
LDRRMO III |
JUPITER RAYE A. ABAN |
LDRRMO I |
GEMMA M. BASCO |
Clerk I |
MARIA THERESA C. LANGCAUYON |
Utility Worker II |
RONNIE B. DIRECTO |
Utility Worker I |
EDEL JOHN R. SOBREVILLA |
Utility Worker II |
OFFICE OF THE MUNICIPAL SOCIAL WELFARE AND DEVELOPMENT
MICHAEL IAN D. LICO |
Municipal Social Welfare & Development Officer |
AMY E. NONO |
Social Welfare Aide |
SOLIFER A. ACACIO |
Day Care Worker I |
ANNALIZA A. BURGOS |
Day Care Worker I |
JOENA R. CABANG |
Day Care Worker I |
MA. FE J. CASTRO |
Day Care Worker I |
ROMELIA E. CRISTOBAL |
Day Care Worker I |
ROWENA O. DAÑO |
Day Care Worker I |
CLARITA P. ELENZANO |
Day Care Worker I |
JULITA S. GUINTO |
Day Care Worker I |
BENIGNA C. MENDOZA |
Day Care Worker I |
EMMA A. MENIADO |
Day Care Worker I |
ROWENA S. SARMIENTO |
Day Care Worker I |
DIMSY G. CABANIT |
Utility Worker II |
OFFICE OF THE MUNICIPAL AGRICULTURE
ORLANDO S. RAMOS |
Municipal Agriculturist |
KRISTINE MARIE A. PULIDO |
Veterinarian I |
EDELWINA A. ABEDOZA |
Senior Agriculturist |
LEA P. BRUNO |
Agriculturist II |
MENZI NOVA D. CAÑETE |
Agricultural Technologist |
BENILDA C. CARIASO |
Agricultural Technologist |
HELEN GRACE C. PACIS |
Agriculturist I |
ALVIN C. DAMIAS |
Agricultural Technologist |
ALFREDO S. DIVINA |
Utility Worker I |
JONATHAN P. FERNANDEZ |
Agricultu Technologist |
WILFREDO E. MARQUEZ |
Agriculturist I |
OFFICE OF THE LOCAL CIVIL REGISTRAR
SHIRLEY L. DOMINE |
Municipal Civil Registrar |
CARMELITA C. CABANIT |
Assessment Clerk III |
JOHN R. CLAVERIA |
Computer Operator II |
JO ANN E. ESTRELLA |
Farm Foreman |
JUANITA C. LABIANO |
Reg. Officer II |
EMILIE P. LAUYAN |
Computer Operator II |
BANESA D. MANZANO |
Asst. Reg. Officer |
EMMY G. SAN MATEO |
Reg. Officer II |
OFFICE OF THE MUNICIPAL ENVIRONMENT & NATURAL RESOURCES
MARY PAZ D. BRUNO |
Municipal Environment & Natural Resources Officer |
SHEILAMIE V. EVAGELISTA |
Environmental Management Specialist |
LUNUEL F. RAMOS |
Utility Worker II |
REGAN C. TAVITA |
Utility Worker I |
MUNICIPAL HEALTH OFFICE
PILARCITA V. BELMONTE, M.D. |
Rural Health Physician |
EDEN D. BALAGOT |
Midwife I |
GLORIA D. BARAWEL |
Midwife II I |
ALBERT A. BERGONIA |
Ambulance Driver I |
LEO D. BERGONIA |
Laboratory Aide |
LEIZL F. BOLOS |
Nurse I |
LORELINDA B. BRIONES |
NURSE I |
LETICIA A. DIEGO |
Midwife I |
ELLAIN G. DOMINGUEZ |
Dental Aide |
LAARNI O. ENRIQUEZ |
Data Controller IV |
JOHN M. ESTEBAN |
Medical Technologist II |
MADEL C. EUGENIO |
Sanitation Inspector I |
LEACHIM N. GALLARDO |
Laboratory Technician |
KATHERINE C. LAPADA |
Midwife II |
VICTORIA A. MIRAFELIX |
Nurse II |
CHRISHEL JEREMY A. MUNOZ |
Sanitation Inspector I |
KAREN JOYCE R. PALISOC |
Dentist I |
RODRIGO E. PASCUAL |
Driver II |
RACHELLE R. RINGOR |
Nurse I |
JOSEPHINE M. RODICO |
Midwife III |
MA. ASUNCION HIPOLITA L. SILAO |
Nurse II |
MARGIERIE R. TIMOTEO |
Dentist II |
CLAUDINE LOURDES A. TOMAS |
Nurse I |
EVELYN V. UMIPIG |
Nurse I |
IRENE B. VELASCO |
Midwife I |
VERLAINE ASCENCION NERVI A. VERUECO |
Medical Technologist II |
MARISSA S. ZAMUDIO |
Midwife II |